Otomotivde fiyat artışı bekleniyor

Otomobil alıcılarının % 58′i kredi kullanıyor. Kredilerdeki düzenleme ve ÖTV artışıyla, araç fiyatlarının kademeli olarak %30′a kadar artması bekleniyor.

10 Şubat 2014 Pazartesi, 11:15
otomotivde-fiyat-art-bekleniyor

OYDER-Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği adına GfK’nın Nisan-Ekim 2013 tarihleri arasında sıfır otomobil alan toplam 1768 kişi ile gerçekleştirdiği “Otomobil Alıcıları Takibi Araştırması’nın sonuçları açıklandı. 2013 yılı raporuna göre; firmalar tarafından düzenlenen “kampanyalar” satışları en çok tetikleyen faktör olarak öne çıkarken, otomobil satın alanların yüzde 58′i kredi kullanıyor.OYDER-Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı H.Şükrü Ilısal, 2014 yılı otomotiv sektörü ile ilgili de şu öngörülerde bulundu; “Dövizdeki dalgalanmalar özel sektörün 250 milyar USD civarındaki borcunu ödemekte zorlanacağı bir ortam oluşturulmuştur.

Bu durumun sürmesi halinde 2014 yılı bazı işletmeler için zor bir dönemin yaşanmasına neden olabilecektir. O sebeple birtakım düzenlemelerin acilen devreye alınması gereklidir. Sektörümüzde kur baskısı, kredilerdeki düzenleme ve ÖTV’nin artışının 2013 yılındaki 853 bin rakamının 700 bine inmesine neden olacağı tahmin edilmekte. Bu durumda araç fiyatları kademeli olarak artacak ve yıl sonunda araç rakamlarının %20-30 hatta kura bağlı olarak daha fazla artacağı görülecektir.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>