Muhalifler umutsuz

Tarihinin belirlenmesi bile aylar alan Cenevre-2 Konferansı öncesi son kozlar oynanıyor.

18 Ocak 2014 Cumartesi, 10:04
muhalifler-umutsuz

Abluka altındaki siviller acil yardım beklerken, IŞİD’in sahneye çıkması ile birlikte Esed karşısında kan kaybeden muhalifler, konferanstan çok şey ummuyor. Savaşta destek verdikleri Suriye’nin Dışişleri Bakanı ile bir araya gelen Lavrov ise, ‘Gizli bir ajandamız yok’ diyor.

Uluslararası kamuoyunun imhası için yoğun ilgi gösterdiği kimyasal silahlar Suriye dışına çıkarılmaya başlanırken, açlık ve bombardıman gölgesinde yaşam süren halkın Cenevre-2 Konferansı’ndan beklentisi yüksek değil. Söz konusu konferansın tarihi aylarca ertelendikten sonra 22 Ocak’ta karar kılınmıştı. Ancak bu süreçte on binlerce sivil hayatını kaybetti, son zamanlarda muhalif gruplar arasındaki ayrılık daha da derinleşti. El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD), rejim güçleri yerine muhalif hedeflere saldırılar düzenlemesi Beşşar Esed’e zaman kazandırıyor. Tüm bu gelişmeler, Suriye’deki savaşa siyasi çözüm bulmak İsviçre’de yapılacak konferans öncesi Şam yönetiminin elini güçlendirirken, görüşmelere dair son diplomatik turlar da yapılıyor.

MOSKOVA’DA BULUŞTULAR

İran ve Rusya’nın, Beşşar Esed rejimine savaşın başından bu yana gerek siyasi gerek de askeri destek verdiği belirtilirken, 3 ülkenin dışişleri bakanları konferasa sayılı günler kala Moskova’da bir araya geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le Moskova’da Cenevre-2 hazırlıklarını ele aldı. İranlı meslektaşı ile görüşmesinin ardından açıklamada bulunan Lavrov, ‘Biz herhangi bir şeyi gizlemiyoruz. Bizim gizli bir ajandamız yok’ dedi. Lavrov ayrıca, 22 Ocak’ta gerçekleşecek konferansta muhalefetin temsilcileri ve Suriye hükümeti temsilcileri arasında birden fazla doğrudan görüşmelerin olacağını belirtti.

HALEP’TE ATEŞKES

Suriyeli bakan Muallim ise Rus mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşmede Halep’te kısmi ateşkes ilan edilmesi için yardımcı olmalarını istedi. Muallim, ‘Bakan Lavrov’dan kontaklarını kullanarak Halep’te ateşkes için destek istedim. Böylece o bölgedeki operasyonların durması için kesin bir takvim belirlenir’ dedi. Muallim ayrıca, Suriye yönetiminin esir takası ile ilgili listesinin hazır olduğu konusunda Lavrov’u bilgilendirdiklerini aktardı. Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Paris’te yaptığı görüşmede Cenevre-2 çerçevesinde kısmi ateşkes, esir takası ve bazı bölgelere insani yardım konusunda mutabakata varmıştı.

Muhalifler umutsuz: Cenevre-10 bile olsa çözemez

Suriye hükümeti Cenevre-2 Barış Konferansı’na katılacağını resmen onaylarken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Suriye muhalefet üyelerini 22 Ocak’ta İsviçre’nin Montrö kentinde yapılması planlanan barış görüşmelerine katılma yönünde karar almaya çağırdı. Suriye Ulusal Koalisyonu adıyla bilenen sürgündeki ana muhalefet grubu kendi içinde bölünmüş durumda. Suriye Ulusal Koalisyonu’nun otoritesini kabul etmeyen çok sayıda muhalif ittifak var. Suriye Ulusal Uzlaşı Bakanı Ali Haydar, gelecek haftanın ‘bir dönüm noktası olabileceği umutlarını’, ‘Cenevre-2′den bir şey beklemeyin. Bu krizi ne Cenevre-2, ne Cenevre-3 ne de Cenevre-10 çözebilir’ sözleriyle söndürdü. Haydar, ‘Çözüm başladı ve devletin askeri zaferiyle devam edecek’ dedi.

Yermuk suçu ortada kaldı

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Yermuk Mülteci Kampı’nda yaşanan dramla ilgili soru üzerine, ‘Filistin Devlet Başkanı, Çalışma Bakanını Şam’a gönderdi. Ona, Yermuk’a, Suriyeli kuvvetlerin korumusunda insani yardım gittiği anlatıldı. Ancak yardım muhalifler tarafından açılan ateş nedeniyle ulaştırılamadı. Filistin Çalışma Bakanı daha sonra Şam’da olanları yorumadı’ dedi. Lavrov da ‘Suriye’de bu böyle oluyor ama tüm yaşananlardan hükümet sorumlu tutulamaz. Bu tür iddialar için ciddi kanıtlar gerekli’ dedi. Bölgeden görgü tanıklarının ifadeleri ve muhalif kaynaklar ise, sivillerin bulunduğu bölgelerin Esed güçlerinin ablukası altında olduğu için yardımların ulaştırılamadığını belirtiliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>